حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

شماره تماس مجموعه در ساعات اداری : 63429 - 66593659 الی 61 66563007 66903053

ساک های کاغذی یا کیسه های پلاستیکی؟

کیسه کاغذی یا پلاستیکی

ساک های کاغذی یا کیسه های پلاستیکی؟

برخی از سوپرمارکت ها در امریکا قیمت کیسه های پلاستیکی قابل استفاده مجدد را نزدیک به ۰٫۵ افزایش داده اند. در صحبت با این سوپرمارکت ها متوجه شده اند که کاهش پلاستیک که یکی از خطرناکت ترین نگرانی ها در سال های اخیر برای طبیعت شده است را برای خود و مشتریانشان در اولویت اول قرار داده اند. این سوپر مارکت ها به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از ساک های پارچه ای و یا کاغذی استفاده می کنند. اما کدام یک مناسب تر هستند؟ کیسه های پلاستیکی یا ساک کاغذی؟

پیشنهاد می کنم مقاله انواع ساک های تبلیغاتی را هم مطالعه کنید

ساک های کاغذی در آمریکا همچنان دارای محبوبیت هستند. اما در اروپا کیسه های پلاستیکی جایگزین این کیسه ها از سال ۱۹۷۰ به بعد شده اند. زیرا پلاستیک دارای دوام و مقاومت بیشتری بود. اما ایا ساک های کاغذی اسیب کمتری را به محیط زیست وارد می کنند؟ پاسخ به این سوال و مجموعه دیگری از سوال ها مانند:

  • چقدر انرژی برای ساخت یک کیسه در طول تولید آن مصرف می شود؟
  • کیفیت و دوام آن چقدر است؟ (به عنوان مثال چند بار می توان از آن استفاده کرد)
  • چگونه بازیافت می شود؟
  • سرعت تجزیه آن چقدر است؟

را در این مقاله پاسخ خواهیم داد. در صورتی که شما نیز جز افرادی هستید که نمیدانید ساک های کاغذی یا پلاستیکی را برای مصارف خود استفاده کنید، این پست می تواند برای شما مفید باشد.

کاغذی یا پلاستیکی 2 - ساک های کاغذی یا کیسه های پلاستیکی؟

چهار برابر انرژی بیشتر

در سال ۲۰۱۱ یک مقاله پژوهشی توسط جمعی از محققین در ایرلند شمالی ارائه شد. در آن این نتیجه حاصل شده بود که تولید ساک های کاغذی بیش از چهار برابر انرژی نسبت به کیسه های پلاستیکی، نیاز دارند.

برخلاف کیسه های پلاستیکی (که از مواد زائد پالایش نفت تولید میشوند)، کاغذ نیازمند از بین بردن جنگل ها و قطع درختارن است. بر اساس تحقیقات فرآیند تولید کاغذ باعث ایجاد غلظت بالای مواد شیمیایی سمی در مقایسه با ساخت کیسه های پلاستیکی تک کاربره می شود.

ساک های کاغذی نیز بیش از پلاستیک وزن دارند. این به آن معنی است که حمل و نقل آنها نیاز به انرژی بیشتری دارد. که به افزایش کربن موجود در هوا می انجامد.

کاغذی یا پلاستیکی 1 - ساک های کاغذی یا کیسه های پلاستیکی؟

هر کدام چند بار قابل استفاده مجدد هستند؟

همانطور که در تصویر می بنید، در مطالعه ای نشان داده شده است که ساک کاغذی حداقل سه بار مورد استفاده مجدد قرار می گیرد، این در حالی است که کیسه های پلاستیکی به طور میانگین تا چهار بار قابلیت استفاده مجدد را دارند.

در انتهای دیگر طیف، آژانس محیط زیست دریافت که کیسه های پنبه بیشترین تعداد استفاده مجدد را از آن خود کرده اند که نزدیک به ۱۳۱ بار استفاده مجدد نشان داده شده است. این مقدار قابلیت استفاده مجدد تاثیر مثبتی را بر روی محیط زیست ایجاد می کند. از همین رو توصیه به استفاده از کیسه های پارچه ای به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی و کاغذی می شود.

مقاومت

در ایالات متحده امریکا شما نرخی تقریبا دو برابر را برای ساک های کاغذی به نسبت کیسه های پلاستیکی می پردازید. علارغم رقم اعلام شده توسط سازمان محیط زیست، که سه بار استفاده مجدد از کیسه های کاغذی را نشان می دهد، آیا یک کیسه کاغذی توانایی مقاومت برای سه بار استفاده مجدد را داراست؟ از نظر مقاومت، توان آنها در طول هر بار استفاده کاسته می شود. از این رو عمر مفید ساک های کاغذی عمر کوتاهی می باشد. و به احتمال زیاد ممکن است در حین استفاده پاره شود، به خصوص اگر در جای مرطوبی قرار گرفته باشد.

در نتیجه سازمان محیط زیست اعلام می کند که ” بعید است ساک های کاغذی بتواند به طور منظم با توجه به دوام کم، به تعداد دفعات متعدد استفاده شود” هر چند که در این گزارش به نحوه صحیح استفاده از ساک های کاغذی برای افزایش تعداد دفعات استفاده نیز اشاره شده است.

ساک های پارچه ای(پنبه ای) با وجود اینکه بیشترین میزان کربن را برای تولید ایجاد می کنند، با دوام و دارای عمری طولانی هستند. به همین دلیل مقاومت بالا عموما توصیه می شود از کیسه های پارچه ای برای خرید خود استفاده کنید.

قابلیت بازیافت مجدد

با وجود دوام کم، یکی از مزایای اصلی استفاده از بسته بندی های کاغذی، تجزیه خیلی سریعتر آن نسبت به پلاستیک است. به همین دلیل اسیب کمتری را به محیط زیست و حیوانات در طول زمان وارد می کند. کاغذ به طور گسترده قابل بازیافت است. در حالی که کیسه های پلاستیکی می توانند بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ سال برای تجزیه زمان مصرف کنند.

بهترین کار چیست؟

ساک ها و بسته بندی های کاغذی که قابلیت چندین بار استفاده مجدد را دارند نسبت به کیسه های پلاستیکی تک کاربری (قابلیت استفاده مجدد ندارند) برای طبیعت مفیدتر می باشند.

از سوی دیگر ساک های کاغذی دارای دوام کمتری نسبت به انواع کیسه های دیگر هستند. بنابراین مقدار کاغذ و استحکام آن را ممکن است افزایش دهند که تاثیرات منفی و مخربی را بر روی محیط زیست خواهد گذاشت.

مارگارت بیتس، استاد مدیریت زباله های زیست محیطی در دانشگاه northampton می گوید: مهم نیست که این بسته بندی و کیسه ها از چه چیزی ساخته شده اند، آن ها را تا می توانید قابل استفاده مجدد کنید. با این کار می توانید تاثیر آن بر محیط زیست را کاهش دهید، زیرا قابلیت استفاده مجدد احتمال خرید چندین باره آن ها را کاهش می دهد.

این امر در مقایسه با انتخاب فقط کیسه ی پلاستیکی یا کاغذی امری منطقی تر به نظر می رسد، زیرا که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما در حالت کلی توصیه می شود از کیسه های پارچه ای (پنبه ای) استفاده کنید، زیرا که دوام و مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند و همین موضوع قابلیت استفاده مجدد در آنها را افزایش داده است. شما می توانید انواع بسته بندی های کاغذی و پارچه ای را در انواع مختلف رنگ ها تهیه و سفارش دهید.

0/5
مجید قرد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

ارتباط با ما
تهران - میدان انقلاب ابتدای خیابان آزادی قبل از جمالزاداه شمالی بن بست قائم مقام پلاک 8 واحد 2
021-63429 تلفن 5 رقمی - 66563007 - 66593659 الی 61
afrang1380@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X