ساک دستی کاغذی یا کیسه پلاستیکی؟

کیسه کاغذی یا پلاستیکی

ساک های کاغذی یا کیسه های پلاستیکی؟

برخی از سوپرمارکت ها در امریکا قیمت کیسه های پلاستیکی قابل استفاده مجدد را نزدیک به ۰٫۵ افزایش داده اند. در صحبت با این سوپرمارکت ها متوجه شده اند که کاهش پلاستیک که یکی از خطرناکت ترین نگرانی ها در سال های اخیر برای طبیعت شده است را برای خود و مشتریانشان در اولویت اول قرار داده اند. این سوپر مارکت ها به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از ساک های پارچه ای و یا کاغذی استفاده می کنند. اما کدام یک مناسب تر هستند؟ کیسه های پلاستیکی یا ساک کاغذی؟

پیشنهاد می کنم مقاله انواع ساک های تبلیغاتی را هم مطالعه کنید

ساک های کاغذی در آمریکا همچنان دارای محبوبیت هستند. اما در اروپا کیسه های پلاستیکی جایگزین این کیسه ها از سال ۱۹۷۰ به بعد شده اند. زیرا پلاستیک دارای دوام و مقاومت بیشتری بود. اما ایا ساک های کاغذی اسیب کمتری را به محیط زیست وارد می کنند؟ پاسخ به این سوال و مجموعه دیگری از سوال ها مانند:

  • چقدر انرژی برای ساخت یک کیسه در طول تولید آن مصرف می شود؟
  • کیفیت و دوام آن چقدر است؟ (به عنوان مثال چند بار می توان از آن استفاده کرد)
  • چگونه بازیافت می شود؟
  • سرعت تجزیه آن چقدر است؟

را در این مقاله پاسخ خواهیم داد. در صورتی که شما نیز جز افرادی هستید که نمیدانید ساک های کاغذی یا پلاستیکی را برای مصارف خود استفاده کنید، این پست می تواند برای شما مفید باشد.

 

کاغذی یا پلاستیکی 2 - ساک دستی کاغذی یا کیسه پلاستیکی؟

چهار برابر انرژی بیشتر

در سال ۲۰۱۱ یک مقاله پژوهشی توسط جمعی از محققین در ایرلند شمالی ارائه شد. در آن این نتیجه حاصل شده بود که تولید ساک های کاغذی بیش از چهار برابر انرژی نسبت به کیسه های پلاستیکی، نیاز دارند.برخلاف کیسه های پلاستیکی (که از مواد زائد پالایش نفت تولید میشوند)، کاغذ نیازمند از بین بردن جنگل ها و قطع درختارن است. بر اساس تحقیقات فرآیند تولید کاغذ باعث ایجاد غلظت بالای مواد شیمیایی سمی در مقایسه با ساخت کیسه های پلاستیکی تک کاربره می شود.ساک های کاغذی نیز بیش از پلاستیک وزن دارند. این به آن معنی است که حمل و نقل آنها نیاز به انرژی بیشتری دارد. که به افزایش کربن موجود در هوا می انجامد.

کاغذی یا پلاستیکی 1 - ساک دستی کاغذی یا کیسه پلاستیکی؟

هر کدام چند بار قابل استفاده مجدد هستند؟

همانطور که در تصویر می بنید، در مطالعه ای نشان داده شده است که ساک کاغذی حداقل سه بار مورد استفاده مجدد قرار می گیرد، این در حالی است که کیسه های پلاستیکی به طور میانگین تا چهار بار قابلیت استفاده مجدد را دارند.در انتهای دیگر طیف، آژانس محیط زیست دریافت که کیسه های پنبه بیشترین تعداد استفاده مجدد را از آن خود کرده اند که نزدیک به ۱۳۱ بار استفاده مجدد نشان داده شده است. این مقدار قابلیت استفاده مجدد تاثیر مثبتی را بر روی محیط زیست ایجاد می کند. از همین رو توصیه به استفاده از کیسه های پارچه ای به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی و کاغذی می شود.

مقاومت

در ایالات متحده امریکا شما نرخی تقریبا دو برابر را برای ساک های کاغذی به نسبت کیسه های پلاستیکی می پردازید. علارغم رقم اعلام شده توسط سازمان محیط زیست، که سه بار استفاده مجدد از کیسه های کاغذی را نشان می دهد، آیا یک کیسه کاغذی توانایی مقاومت برای سه بار استفاده مجدد را داراست؟ از نظر مقاومت، توان آنها در طول هر بار استفاده کاسته می شود. از این رو عمر مفید ساک های کاغذی عمر کوتاهی می باشد. و به احتمال زیاد ممکن است در حین استفاده پاره شود، به خصوص اگر در جای مرطوبی قرار گرفته باشد.در نتیجه سازمان محیط زیست اعلام می کند که ” بعید است ساک های کاغذی بتواند به طور منظم با توجه به دوام کم، به تعداد دفعات متعدد استفاده شود” هر چند که در این گزارش به نحوه صحیح استفاده از ساک های کاغذی برای افزایش تعداد دفعات استفاده نیز اشاره شده است.

ساک های پارچه ای (پنبه ای) با وجود اینکه بیشترین میزان کربن را برای تولید ایجاد می کنند، با دوام و دارای عمری طولانی هستند. به همین دلیل مقاومت بالا عموما توصیه می شود از کیسه های پارچه ای برای خرید خود استفاده کنید.

قابلیت بازیافت مجدد

با وجود دوام کم، یکی از مزایای اصلی استفاده از بسته بندی های کاغذی، تجزیه خیلی سریعتر آن نسبت به پلاستیک است. به همین دلیل اسیب کمتری را به محیط زیست و حیوانات در طول زمان وارد می کند. کاغذ به طور گسترده قابل بازیافت است. در حالی که کیسه های پلاستیکی می توانند بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ سال برای تجزیه زمان مصرف کنند.

بهترین کار چیست؟

ساک ها و بسته بندی های کاغذی که قابلیت چندین بار استفاده مجدد را دارند نسبت به کیسه های پلاستیکی تک کاربری (قابلیت استفاده مجدد ندارند) برای طبیعت مفیدتر می باشند.از سوی دیگر ساک های کاغذی دارای دوام کمتری نسبت به انواع کیسه های دیگر هستند. بنابراین مقدار کاغذ و استحکام آن را ممکن است افزایش دهند که تاثیرات منفی و مخربی را بر روی محیط زیست خواهد گذاشت.

مارگارت بیتس، استاد مدیریت زباله های زیست محیطی در دانشگاه northampton می گوید: مهم نیست که این بسته بندی و کیسه ها از چه چیزی ساخته شده اند، آن ها را تا می توانید قابل استفاده مجدد کنید. با این کار می توانید تاثیر آن بر محیط زیست را کاهش دهید، زیرا قابلیت استفاده مجدد احتمال خرید چندین باره آن ها را کاهش می دهد.

این امر در مقایسه با انتخاب فقط کیسه ی پلاستیکی یا کاغذی امری منطقی تر به نظر می رسد، زیرا که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما در حالت کلی توصیه می شود از کیسه های پارچه ای (پنبه ای) استفاده کنید، زیرا که دوام و مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند و همین موضوع قابلیت استفاده مجدد در آنها را افزایش داده است. شما می توانید انواع بسته بندی های کاغذی و پارچه ای را در انواع مختلف رنگ ها تهیه و سفارش دهید.

موارد استفاده از ساک دستی کاغذی

همانطور که از عنوان ساک دستی کاغذی پیداست، تا حد زیادی موارد استفاده از آن هم مشخص است و به وسیله ای کاغذی گفته می شود که توسط آن می توان کالا یا محصولاتی را حمل کرد که امروز به سبب امکان درج هر نوع لوگو یا طرح و نوشته تبلیغاتی بر رویش حالت نوعی رسانه تبلیغاتی محیطی پیدا کرده است که بعضا به جهت حمل کالا از مبدا به مقصدکه با این ساک های دستی صورت می پذیرد، عنوان رسانه تبلیغاتی محیطی متحرک هم دارد.

موارد استفاده از ساک دستی کاغذی گسترده است و منحصر به یک کسب و کار خاص نمی شود اما بیشتر مورد توجه مراکز خرید و فروشگاه های زنجیره ای، لوازم آرایشی و بهداشتی، قنادی ها، پوشاک، فست فودها، رستوران ها، تهیه غذا، موبایل فروشی ها و… واقع می شود که به جهت فرم و قالب خاصی که می گیرد و همچنین عدم محدودیت چاپ هر نوع طرح و نوشته تبلیغی بر رویش از محبوبیت بالایی هم نزد مخاطبانش برخوردار است. همواره نوع استفاده از ساک دستی کاغذی بر اساس شکل و اندازه و استحکام آن متفاوت است لذا مجموعه بگیران این نوید را به شما می دهد که برای هر نوع استفاده و سلیقه ای، آمادگی تولید و ارائه تخصصی ساک دستی کاغذی را داشته باشد.

انواع مدل های ساک دستی کاغذی

معمولا ساک دستی کاغذی را بر اساس کاغذ به کار رفته درتولیدش از هم باز می شناسند که از چهار نوع کاغذ گلاسه، کرافت، مقوایی پشت سفید و طوسی، تحریر ساخته می شود که دو نوع شناخته شده و مرسوم آن عبارتند از:

۱-ساک دستی کاغذی گلاسه

 این نوع ساک دستی کاغذی به جهت کیفیت بالای نوع کاغذش که معمولا روکشی براق یا مات از جنس سلفون یا یووی موضعی دارد، از دوام و مقاومت بیشتری هم برخوردار است و گرماژ آن بالاست، یعنی کیفیت مرغوبی داشته و بهترین نوع کاغذ است در واقع گرماژ به جرم کاغذ گفته می شود که با واحد گرم در سطح متر مربع تعیین می شود و هرچه بالاتر باشد مرغوبتر و سنگین تر است مثلا وقتی گفته می شود گرماژ کاغذ حدود ۱۰۰ گرم است در مقایسه با کاغذ دیگری که گرماژ آن ۸۰ گرم است از کیفیت و استحکام بالاتری برخوردار است، همچنین در کنار کیفیت و استحکام بالای ساک دستی کاغذی گلاسه می توان از زیبایی و درخشندگی و مزیت جذب یکنواخت جوهر در این نوع کاغذ هم نام برد که باعث می شود.

کارهای رنگی و نفیس، بر روی این نوع کاغذها چاپ شود که البته از قیمت به نسبت بالایی هم برخوردار بوده و مناسب کسب و کارهای لوکس و لاکچری و بعضا کسب و کارهایی است که برای مشتری و تبلیغات اهمیت ویژه ای قائل هستند، اما خبر خوب اینکه به جهت استراتژی خاص مجموعه بگیران که تخصصش تولید ساک دستی است  قیمت این نوع ساک دستی هم تعدیل شده و با تعرفه ارزانتری به نسبت سایرین عرضه می گردد.

انواع ساک دستی و تبلیغاتی 35 - ساک دستی کاغذی یا کیسه پلاستیکی؟

۲-ساک دستی کاغذی کرافت

جنس این نوع از ساک دستی کاغذی که به نسبت نوع گلاسه از قیمت ارزانتری برخوردار است از نوعی خمیر شیمیایی که حاصل بازیافت کاغذ است بوجود آمده و توسط آلمانها به کرافت نامگذاری و اولین بار توسط آنها ساخته شده است که با وجود قیمت به نسبت ارزانش از کیفیت و دوام بالایی هم برخوردار است. این نوع کاغذ در مقایسه با کاغذگلاسه دارای رنگ تیره ای است که بعضا تک رنگ و به دو شکل زرد متمایل به خاکستری یا  قهوه ای دیده می شود. ساک دستی کاغذی کرافت محصولی اقتصادی و مقرون به صرفه است که علاوه بر ظرافت و زیبایی برای کسب و کارهای پرمصرف مثل رستوران ها و فست فودی ها و… توجیه اقتصادی بالایی هم دارد. در مجموعه بگیران تولید این نوع ساک دستی کاغذی برخلاف قیمت ارزانش از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و بادوام است.

 

tabliqyar 2330 - ساک دستی کاغذی یا کیسه پلاستیکی؟

ساک دستی کاغذی کرافت

0/5
مجید قرد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =