قاتل طبیعت، کیسه های پلاستیکی

قاتل طبیعت، کیسه های پلاستیکی

قاتل طبیعت، کیسه های پلاستیکی

تحقیقات نشان داده اند که در این سالانه بیش از ۳۰ میلیون تن پلاستیک تولید می شود که این اتفاق یک فاجعه ی بزرگ می باشد. در گذشته بسته بندی ها عموما پارچه ای و کاغذی بود و ای کاش همان بسته بندی ها باقی می ماند. امروزه پلاستیک ها جایگزین آنها شده اند. این اتفاق سبب شده است که پدیده بازیافت با مخاطره رو به رو شود. آزمایشات نشان داده که طبیعت برای بازیافت این مواد به زمانی بیش از صد سال نیاز دارد. این اتفاق یعنی انباشت این مواد برای زمان هایی طولانی. هر روزی که از این مواد استفاده می نماییم سبب انباشت هرچه بیشتر آن می شویم.

همانطور که گفتیم این روزها می توان ساک های تبلیغاتی را با انواع مواد اولیه در بازار یافت. رایج ترین نوع این تبلیغات استفاده از ساک‌های تبلیغاتی پلاستیکی است. اما اینگونه از تبلیغات به دلایل زیست محیطی ممکن است تا سال‌های بعد به کمترین میزان درخواست خود نزدیک شود.به طور کلی می‌توان گفت ساک پارچه‌ای مزایای بیشتری نسبت به ساک پلاستیکی دارد.

سلامت انسان و کیسه های پلاستیکی

باید این نکته را خاطر نشان کنیم که پلاستیک نه تنها برای محیط زیست بلکه برای انسان ها نیز خطر ساز می باشند. مشخص شده است که استفاده بیش از حد پلاستیک ها سبب می شود انسان ها بیشتر در معرض سرطان قرار بگیرند. همانطور که می دانید سرطان یکی از سخت ترین بیماری های شناخته شده در این زمان می باشد. دلیل این مسئله مواد نفتی بکار رفته شده در پلاستیک ها می باشد.

همانطور که می دانید این مواد عمدتا از پلی استایرن و pvc ساخته شده اند که از مشتقات سوخت های فسیلی اند و در دمای بالا آزاد می شوند و سبب ایجاد سرطان خواهند شد. این مواد عمدتا در تولید مواد یک بار مصرف مورد استفاده قرار می گیرند. مواد یک بار مصرف در کشور ما در زمان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. این اتفاق سبب می شود محیط زیست و علی الخصوص سلامت انسان بخطر بیافتد. همانطور که می دانید بارها اعلام شده است از ظروف یک بار مصرف در دمای بالا مانند لیوان های پلاستیکی برای صرف چای استفاده نکنید. این خود دلیلی بر آزاد شدن مواد داخل پلاستیک ها می باشد.

پلاستیکی - قاتل طبیعت، کیسه های پلاستیکی

بازیافت های مواد های پلاستیکی در طول زمان

بازیافت این مواد سر سخت در حدود ۳۰۰ الی۵۰۰ سال زمان می خواهد. می توان گفت هر لیوانی که شما مصرف می کنید تقریبا ۷ برابر عمر شما طول می کشد تا از بین برود. حال یک انسان در طول دوران زندگی اش چه تعداد پلاستیک باقی خواهد گذاشت؟ ما نسبت به آیندگان مسئول هستیم و عدم توجه به این موضوع سبب می شود فرزندانمان در آینده دچار مشکل شوند. باید گفت که پلاستیک ها مانند موجوداتی گوشه گیر یک جا باقی نمی مانند و صبر نمی کنند تا بازیافت شوند. بلکه این مواد تمام منابع آبی و خاکی را آلوده می کنند و سبب بدتر شدن اوضاع می شوند. پلاستیک ها به دلیل وزن بسیار کم خود می توانند جا به جا شوند که این مورد ذخیره سازی آنها را نیز با مشکل رو به رو می کند و بازیافت آنها را به تاخیر می اندازد.

تاثیر منفی پلاستیک ها و کیسه های نایلونی بر جانداران

حتی حیوانات نیز از این موضوع در امان نیستند و دیده شده است زمانی که حیوانی کیسه ای پلاستیکی را می بلعد دچار مشکلات جسمی می شود. دلیل این این امر تنها یک چیز می باشد و آن عدم هضم پلاستیک در بدن جاندار است. از طرفی فلزات سنگین بکار رفته در پلاستیک ها باعث می شود جانداران به مرگ نزدیک تر شوند. این مواد زمانی که در کنار گیاهان باشند باعث می شوند تهویه ی هوا به درستی انجام نگیرد و نور خورشید به درستی به گیاه نرسد و مرگ گیاه هر لحظه به وی نزدیکتر شود. زمانی که گیاهان و حیوانات با این مواد در تماس می باشند به مواد سمی آنها الوده می شوند. حال نوبت به انسان می رسد. انسان گوشت حیوانات را می خورد و از گیاهان در غذاهای خود استفاده می کند. حال این زنجیره سبب انتقال مواد سمی به بدن انسان می شود و در آخر تنها سوغاتی این مواد برای انسان های انواع بیماری می باشند.

0/5
arash1212